14.11.2022

Συμμετοχή του Εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σε συνάντηση εργασίας για τη δημιουργία διακρατικού Δικτύου Σχολείων για την Επιστήμη των Πολιτών και την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (11/11/2022)

Το ΕργΠΕ συμμετείχε σε συνάντηση εργασίας με θέμα “Innovative tools to introduce environmental citizen science projects into schools” η οποία πραγματοποιήθηκε στη Βαρκελώνη στις 11 Νοεμβρίου 2022. Οι κ.κ. Μαρία Δασκολιά (Aναπληρώτρια καθηγήτρια ΕΚΠΑ, Διευθύντρια του ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ και επικεφαλής της ομάδας έργου του ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ στο Cos4Cloud) και Μαρία Πλιώτα (συνεργάτιδα του ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ και μέλος της ομάδας έργου του Cos4Cloud), παρουσίασαν τις πρωτοβουλίες και δράσεις του ΕργΠΕ στο πλαίσιο του έργου Cos4Cloud και διερεύνησαν πιθανές συνεργασίες μεταξύ σχολείων της Βαρκελώνης και της Αθήνας. Στη συνάντηση συμμετείχαν οι Ισπανοί εταίροι του έργου καθώς και φορείς που σχετίζονται με την εκπαίδευση στην πόλη της Βαρκελώνης.